1. Kaliteli bir ürün geliştirin

 1. Düzgün çalışan ve gezinmesi kolay bir uygulama geliştirin.

 2. Uygulamanızdaki içeriklerin (reklamlar ve kullanıcıların oluşturduğu içerikler dahil) Topluluk Standartlarımıza uygun olduğundan emin olun.

 3. Uygulamanızın adı, simgeleri ve açıklaması için Reklam Kurallarımıza uyun.

 4. Uygulamanızın açıklamasını ve kategorisini güncel tutun.

 5. Hiç kimseyi yanıltmayın, aldatmayın, dolandırmayın, yanlış yönlendirmeyin, şaşırtmayın veya hiç kimseye spam yapmayın.

 6. Uygulamanıza yönelik olumsuz görüşleri eşiklerimizin altında tutun.

 7. Teknik belgelerimizde yer verdiğimiz tüm talimatlara uyun.

2. İnsanlara kontrol verin

 1. İnsanlar adına içerikler yayınlamadan önce onaylarını alın.

 2. Yayınlama izinlerini kullanarak insanların uygulamanızdan başkalarına mesaj göndermesine değil, Facebook'ta paylaşımda bulunmasına yardımcı olun.

 3. Kullanıcı mesajı parametresindeki tüm içeriklerin kullanıcı tarafından girildiğinden emin olun. Önceden içerik doldurmayın. Buna gönderiler, mesajlar, yorumlar ve resim açıklamaları dahildir.

 4. Hangi verileri topladığınızı ve bu verileri nasıl kullanacağınızı açıklayan, herkese açık ve kolayca erişilebilen bir gizlilik ilkesi sunun.

 5. Hesap Bilgilerini gizlilik ilkenize ve diğer Facebook ilkelerine uygun şekilde kullanabilirsiniz. Diğer tüm verileri, ancak kullanıcılardan açıkça izin aldıktan sonra uygulamanızın dışında kullanabilirsiniz.

 6. Gizlilik ilkenizin internet adresini Uygulama Panosu'nda bulundurun.

 7. Size bu olanağı sağlayan tüm uygulama mağazalarında gizlilik ilkenizin bağlantısını bulundurun.

 8. Gizlilik ilkenize uyun.

 9. Kanun, yasal düzenleme veya bizimle yaptığınız ayrı bir anlaşma uyarınca saklamanız gereken durumlar haricinde, bir kişi sizden verilerinin silinmesini istediğinde, bizden aldığınız ilgili tüm bilgileri (arkadaş verileri dahil) silin. Belirli bir kişinin tanımlanabileceği bilgiler elde edilemediği veya oluşturulamadığı sürece, toplu verileri saklayabilirsiniz.

 10. İnsanların verilerini herhangi bir reklamda kullanmadan önce onaylarını alın.

 11. İnsanlardan bağımsız olarak topladığınız bilgileri bize vermeden önce onaylarını alın.

 12. Bir kişinin hareketlerini izliyorsanız, izlemeden çıkmalarına olanak sağlayan bir seçenek sunun.

 13. Uygulamanız için yeterli müşteri desteği sağlayın ve insanların sizinle kolayca iletişime geçebilmesini sağlayın.

 14. İnsanlar uygulamanıza iOS üzerindeki Facebook uygulamasından gelirse, SDK'mızda sağlanan Facebook'a Geri Dön bandını kullanarak kendilerine Facebook uygulamasına geri dönme seçeneği sunun.

 15. İnsanlar uygulamanıza Android üzerindeki Facebook uygulamasından gelirse, sistemin geriye dönme düğmesine bastıklarında Facebook'a geri dönmelerini engellemeyin.

3. Verileri koruyun

 1. Bizden aldığınız bilgileri, yetkisiz erişime veya kullanıma karşı koruyun.

 2. Bir kullanıcı erişim jetonundan alınan verileri, sadece o jetonla ilişkili cihazlarda gösterin.

 3. Arkadaş verilerini (arkadaş listesi dahil) sadece ilgili kişinin uygulamanızdaki deneyimleriyle ilişkili olarak kullanın.

 4. Bizden aldığınız verileri önbelleğe alıyorsanız, bunları uygulamanızın kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve uygulamanızı güncel tutmak için kullanın.

 5. Facebook kullanıcı adlarını veya şifrelerini istemeyin, toplamayın ve bunu yapmak isteyenlere aracı olmayın.

 6. Gizli anahtarınızı ve erişim jetonlarınızı gizli tutun. Bunları, gizlilik sözleşmesi imzalaması şartıyla, uygulamanızı işleten bir aracıyla paylaşabilirsiniz.

 7. Herhangi bir iş ortağından hizmet alıyorsanız; bizden aldığınız tüm bilgileri korumak için iş ortağına bir sözleşme imzalatın, iş ortağının bu bilgileri kullanımını sınırlayın ve gizli tutun.

 8. Facebook kullanıcı kimliklerinizi kontrol altında tutun. Uygulamanızı geliştirmenize veya işletmenize yardımcı olan tüm sağlayıcıların kullanıcı kimliklerini güvenli ve gizli tutmasını ve ilkelerimize uymasını sağlamak için kendileriyle sözleşme imzalayın. Üçüncü şahıslarla paylaşmak için anonim, benzersiz bir tanımlayıcıya ihtiyacınız varsa, mekanizmamızı kullanın.

 9. Bizden veya hizmetlerimizden elde edilen hiçbir veriyi satmayın, lisanslamayın veya satın almayın.

 10. Bizden aldığınız hiçbir veriyi (anonim, toplu veya türetilmiş veriler dahil) herhangi bir reklam ağına, veri aracısına veya diğer reklamcılık veya para kazanma ile ilişkili hizmete aktarmayın.

 11. Facebook verilerini bir arama motoruna veya dizinine yerleştirmeyin, ayrıca Facebook üzerinde internette arama işlevi sunmayın.

 12. Uygulamanız üçüncü bir şahıs tarafından satın alınır veya üçüncü bir şahısla birleşirse, kullanıcı verilerini sadece uygulamanızın içerisinde kullanmaya devam edebilirsiniz.

 13. Platformu kullanmaya son verirseniz, bizden aldığınız tüm kullanıcı verilerini (kişilerin açık onayını aldığınız durumlar haricinde) derhal silin. Uygulamanızda gizlilik ilkenizi sunduysanız, temel hesap bilgilerini saklayabilirsiniz.

 14. Facebook'tan aldığınız arkadaş verilerini uygulamanızda sosyal bağlantılar kurmak için kullanıyorsanız, bunu sadece o bağlantıdaki her kişinin o bilgilere erişmenize izin vermesi halinde yapın.

4. Doğru kullanımı teşvik edin

 1. Topluluğa yeni bir şeyler ekleyin. Facebook'un zaten sağladığı temel özelliklerin benzerlerini sunmayın.

 2. Facebook'un görünümüne ve işlevlerine saygı duyun. Bunu değiştirecek deneyimler sunmayın.

 3. Kişiselleştirilmiş veya sosyal deneyim sunan bir uygulama geliştiriyorsanız, insanlara oluşturdukları içerikleri Facebook'ta kolayca paylaşma olanağı tanıyın.

 4. Facebook'un işlevlerine getirdiğimiz kısıtlamalara saygı duyun.

 5. İnsanları sadece uygulamanıza giriş yapmaya, uygulamanızın Sayfasını beğenmeye, uygulamanızın Sayfasındaki bir promosyona girmeye veya bir yerde yer bildirimi yapmaya teşvik edin. Başka hiçbir davranışı teşvik etmeyin. (5 Kasım 2014 itibariyle, insanların uygulamanızın Sayfasını beğenmelerini ödüllendiremezsiniz).

 6. İnsanları içerikleri doğru şekilde etiketlemeye ve paylaşmaya teşvik edin.

 7. Sunduğunuz hizmet kişinin verilerini fiziksel bir ürünle entegre ediyorsa, sadece ilgili kişinin kişisel ve ticari olmayan kullanımına özel bir fiziksel ürün oluşturun.

 8. Esas amacı insanları Facebook'tan başka bir yere yönlendirmek olan herhangi bir uygulama geliştirmeyin.

 9. Logolarımızı veya markamızı kullanmak istiyorsanız, Facebook Marka Kaynağı ve İzinler Merkezi'nde yer alan kuralları izleyin. Reklam ağları ve veri aracıları Platformumuzu, logolarımızı veya ticari markalarımızı kullanmadan önce bizden yazılı izin almalıdır.

 10. Kodlarımızı, API'lerimizi ya da araçlarımızı kimseye satmayın, devretmeyin veya bunların alt lisanslarını vermeyin.

 11. Facebook Platformu'nda kullanılacak uygulamalar geliştirmek ve dağıtmak için sadece bizim SDK'larımızı kullanın. Ayrıca bu uygulamalara eklenmesi için SDK'lara dahil edilen tüm kod kitaplıklarının ve örnek kaynak kodların dağıtımını yapabilirsiniz.

 12. Hiçbir SDK'yı veya bileşenini değiştirmeyin, çevirisini yapmayın, türevlerini oluşturmayın veya ters mühendislik işlemi uygulamayın.

 13. Basınla veya kullanıcılarla konuşurken, Facebook ile aranızdaki ilişki konusunda dürüst olun. Geliştirici Halkla İlişkiler Kurallarımıza uyun ve Facebook'tan bahseden herhangi bir resmi basın bülteni veya blog yazısı yayınlamadan önce bizden onay alın.

 14. iOS veya Android üzerinde Beğen düğmesini kullanıyorsanız, buradan herhangi bir bilgi toplamayın veya kullanmayın.

5. Kanunlara uyun

 1. Gerektiği durumlarda coğrafi filtreleme ve yaş korumalı erişim dahil olmak üzere geçerli kanun ve yasal düzenlemelere uygun şekilde içeriğinize erişimi kısıtlamaktan siz sorumlusunuz.

 2. Herhangi bir üçüncü şahsın haklarını ihlal eden içerikler sağlamayın veya böyle içeriklerin tanıtımını yapmayın.

 3. Uygulamanızdaki tüm içerikleri göstermek, dağıtmak ve sunmak için gerekli tüm haklara sahip olduğunuzdan ve bu hakları güvenceye aldığınızdan emin olun.

 4. Uygulamanızla ilişkili tüm lisanslama, raporlama ve ödeme yükümlülüklerini karşılayın.

 5. Uygulamanızda üçüncü şahıslar tarafından gönderilen veya temin edilen içerikler bulunuyorsa:

  a. ABD'de, ihlal iddiası bildirimlerini almak için bir temsilci görevlendirmek, ihlale neden olan davranışları tekrarlayan kişilere yönelik hizmet feshi ilkesi ikamet etmek ve bir "bildirimde bulunma ve indirme" süreci işletmek dahil, Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası'nın ilgili güvenli limanlarının dışına çıkmamak için gerekli tüm adımları atmalısınız.

  b. Diğer ülkelerde, yerel telif yasalarına uymalı ve ihlal iddiası bildirimleri aldığınızda işleteceğiniz uygun bir bildirimde bulunma ve içeriği kaldırma sürecine sahip olmalısınız.

 6. 13 yaşın altındaki çocuklardan topladığınız bilgileri bilerek bizimle paylaşmayın.

 7. 13 yaşın altındaki çocuklara yönelik internet siteleri veya hizmetler: Sosyal Eklentiler'i veya Facebook için Javascript SDK'mızı 13 yaşın altındaki çocuklara yönelik sitelerde ve hizmetlerde kullanıyorsanız, geçerli tüm kanunlara uymakla yükümlüsünüz. Örneğin, internet siteniz veya hizmetiniz ABD'deki çocuklara yönelikse ya da ABD'deki çocuklardan bilerek kişisel bilgi topluyorsa, ABD Çocuklar İçin Çevrimiçi Gizliliği Koruma Kanunu'na uymanız gerekir. Aynı zamanda kullanım notlarımıza uymalısınız.

 8. Uygulamanızın kullanıma sunulduğu yerlerdeki tüm geçerli kanun ve yasal düzenlemelere uyun. Facebook'un veya Facebook'u kullanan kişilerin zarar görmesine ya da tamamen kendi takdirimize göre belirlediğimiz yasal yükümlülüklerin altına girmelerine neden olmayın.

 9. Varsa, Video Gizliliğini Koruma Yasası (VPPA) ile uyumlu hareket edin ve verilerin Facebook üzerinden paylaşılabilmesi için kullanıcılardan gerekli tercih iznini alın.

 10. Hizmetiniz, eylemleriniz, içeriğiniz veya bilgilerinizle ilgili olarak tarafımıza açılabilecek her türlü dava konusuyla ilgili oluşabilecek tüm hasar, kayıp ve masraflarla (makul hukuki ücretler ve giderler dahil) ilgili olarak tarafımızı beri kılmayı ve oluşabilecek zararları tazmin etmeyi kabul edersiniz.

6. Bilmeniz gerekenler

 1. Uygulamanızı, içeriklerinizi ve verilerinizi ticari amaçlar dahil olmak üzere her türlü amaç için analiz edebiliriz.

 2. SDK kullanımınıza ilişkin verileri izleyebilir ve toplayabiliriz.

 3. Sizden aldığımız veya Platform entegrasyonunuzla ilişkili olarak edindiğimiz bilgileri Veri Kullanım İlkemiz doğrultusunda kullanırız.

 4. Bize temin ettiğiniz bilgileri Facebook'un diğer bölümlerinde sunmaya ve adınızı veya logolarınızı kullanarak bilgi kaynağını belirtmeye yönelik haklar dahil olmak üzere, uygulamanızın Facebook dahilinde çalışmasını sağlamak için gerekli tüm hakları tarafımıza vermektesiniz.

 5. Sizinle iletişim kurmak isteyen kişilerle iletişim bilgilerinizi paylaşabiliriz.

 6. Facebook kullanımınızı göstermek veya sergilemek amacıyla, tüm dünyada telifsiz olarak, uygulamanızın ekran görüntüleri ve video alıntıları dahil olmak üzere adınızı, logolarınızı, içeriğinizi ve bilgilerinizi kullanabiliriz.

 7. Tarafımıza, uygulamanız için bağlantı ekleme veya uygulamanızı çerçeve içine alma ve uygulamanızın etrafına reklamlar dahil içerik yerleştirme hakkı verirsiniz. Sosyal eklentilerimiz, akış iletişim kutusu veya paylaş düğmesini kullanırsanız, Facebook'ta bu bağlantıları ve içeriği kullanmamıza ve başkalarının da kullanmasına olanak tanımamıza da izin vermektesiniz.

 8. Güvenli olduğundan ve Koşullarımızı ihlal etmediğinden emin olmak için uygulamanızı denetleyebiliriz. Talep üzerine, bize uygulamanızın şartlarımıza uyduğunu gösteren bir kanıt sunmalısınız.

 9. Uygulamanıza benzer özellikler ve hizmetler sunan uygulamalar veya ürünler geliştirebiliriz.

 10. Platformun her zaman ücretsiz kalacağını garanti etmiyoruz.

 11. 5 Milyon Aylık Aktif Kullanıcı veya 100 Milyon günlük API çağrısı ya da 50 Milyon günlük gösterim sınırlarını aşarsanız, ek koşullara tabi olabilirsiniz.

 12. Tüm SDK'lardaki ve SDK'larla ilişkili her türlü fikri mülkiyet ve diğer mülkiyet hakları dahil olmak üzere tüm hak, mülkiyet ve menfaat, Facebook'a ve lisans verenlerine aittir.

 13. Tarafımızdan aldığınız tüm SDK'lar "olduğu gibi" sunulmakta olup herhangi bir garanti sağlanmamaktadır.

 14. Sizinle olan ilişkimizi açıklayan bir basın bülteni yayınlayabiliriz.

 15. Uygulamanızın koşullarımızı ihlal ettiği veya Platformu olumsuz etkilediği sonucuna varmamız halinde, uygulamanızı veya internet sitenizi yaptırıma tabi tutabiliriz. Böyle bir durumda, sizi önceden bilgilendirme zorunluluğumuz yoktur.

 16. Yaptırımlar otomatik ve manuel olabilir ve uygulamanızı devre dışı bırakma, size ve uygulamanızın platform işlevlerine erişim kısıtlaması getirme, veri silmenizi talep etme, sizinle yapılan anlaşmaları sona erdirme veya doğru olduğunu düşündüğümüz herhangi bir işlemi içerebilir.

 17. Geliştiricilerle Geliştirici Uyarıları aracılığıyla iletişime geçer, fb.com veya facebookmail.com etki alanından e-posta göndeririz. Facebook hesabınızla ilişkili ve uygulamada kayıtlı e-posta adresinin güncel olduğundan ve bu mesajları filtrelemediğinizden emin olun.

 18. Bu şartları istediğimiz zaman, önceden bildirimde bulunmaksızın değiştirebiliriz. Lütfen düzenli olarak kontrol edin. Platform kullanımınızın devam etmesi bu değişikliklerin kabulünü gerektirir.

 19. Sosyal Eklentileri veya Facebook SDK'larını kullanır veya bir Platform uygulaması veya internet sitesi işletirseniz, aksine yönelik yazılı iznimizin olduğu durumlar hariç olmak üzere, Hak ve Sorumluluklar Bildirimimize ve bu ek kurallara uymanız gerekir.

7. Giriş

 1. Giriş özelliğini doğru şekilde entegre ettiğinizden emin olun. Test sürecinde uygulamanız çökmemeli veya donmamalıdır.

 2. Facebook Giriş özelliğini kullanan yerel iOS ve Android uygulamaları, giriş için resmi SDK'larımızı kullanmalıdır.

 3. Markanın açıkça belli olduğu bir "Facebook ile Giriş" düğmesi kullanın ve Facebook Marka Kurallarına uyun.

 4. Sadece uygulamanızın ihtiyaç duyduğu verileri ve yayınlama izinlerini isteyin.

 5. Bir kişi bir izni vermeyi reddederse, size izni vermeye yönelik bir niyet belirtmesi halinde izni tekrar isteyebilirsiniz.

 6. Düzgün çalışan ve kolayca bulunabilen bir "Çıkış" seçeneği sunun.

8. Reklamlar

 1. Facebook'taki uygulamanızda reklamlarınız varsa, Reklam Kurallarımıza uyun.

 2. Aşırı reklam kullanımından kaçının. Reklamlarınız, dikkati uygulamanın işlevinden başka bir yere çekmemelidir.

 3. Sayfa Sekmesi uygulamalarında reklam kullanmayın.

 4. Facebook'taki uygulamanıza reklam eklemek için bir üçüncü şahıs reklam sağlayıcısı kullanıyorsanız, sadece bu listedeki sağlayıcılardan birini kullanın.

 5. Gönderilerde, bildirimlerde veya isteklerde üçüncü taraf reklamlar (diğer uygulamalar için olanlar dahil) kullanmayın.

 6. Platform Entegrasyonlarını Facebook dışı reklamlarda dahil etmeyin ve eşlemeyin.

 7. Facebook'ta bir promosyon, yarışma veya çekiliş düzenliyorsanız Promosyon İlkelerimize uyun.

9. Oyunlar

 1. Facebook.com üzerindeki oyunlar:

  a. Facebook.com dışındaki bir masaüstü internet oyunuyla aynı uygulama kimliğini kullanmayın.

  b. Facebook.com oyununuzu veya bizden edindiğiniz e-posta adreslerini, Facebook dışındaki bir masaüstü internet oyununu tanıtmak veya bu oyuna bağlantı vermek üzere kullanmayın.

  c. Tüm oyun içi alışverişlerde tek ödeme yönteminiz olarak Facebook Ödemelerini kullanın.

  d. Üçüncü şahısları ilgilendiren aktiviteler karşılığında birilerine ödül veriyorsanız, Facebook Ödemelerini kullanın.

 2. Facebook.com dışındaki masaüstü internet oyunları:

  a. Sadece Facebook Girişi, sosyal eklentiler ve yayınlama kanallarını kullanın. Arkadaş listeleri gibi bağlantıları kullanmayın.

  b. Kimlik doğrulama esnasında sadece yaş, e-posta ve yayınlama izinlerini isteyin.

 3. Mobil cihazlardaki oyunlar:

  a. Facebook.com dışındaki bir masaüstü internet oyunuyla aynı uygulama kimliğini kullanmayın.

  b. Mobil oyununuzu veya bizden edindiğiniz e-posta adreslerini, Facebook dışındaki bir internet oyununu tanıtmak veya bu oyuna bağlantı vermek üzere kullanmayın.

 4. Çevrimiçi şans oyunlarının, gerçek parayla oynanan yetenek oyunlarının veya piyangoların tanıtımını yapmak istiyorsanız, öncelikle bizden yazılı izin alın.

 5. Oyununuzda zorunlu veya isteğe bağlı uygulama içi ücretler varsa, bunu uygulamanızın açıklamasında belirtin.

10. Ödemeler

 1. Facebook Ödemelerini kullanıyorsanız, Facebook Geliştirici Ödemeleri Koşullarına uyun.

 2. Önceden iznimiz olmadığı sürece, Facebook Ödemelerini hayır işlerine yönelik olarak para istemek, toplamak ya da aktarmak için kullanmayın.

 3. Uygulamanız iOS üzerinde çalışıyorsa, iOS onaylı bir ödeme yöntemi kullanın.

 4. Facebook üzerinde ödeme kabul ediyorsanız, bunu sadece uygulamanızın içinde yapın.

11. Uygulama Merkezi

 1. Facebook Uygulama Merkezi'nde yer almaya uygun uygulamalar Facebook Girişi kullanmalı veya bir Facebook Kanvas veya Sayfa Sekmesi uygulamasına sahip olmalıdır.

 2. Uygulama Ayrıntıları ve Açıklaması:

  a. Uygulama adının ve bilgilerinin dilbilgisi açısından doğru olduğundan emin olun.

  b. Uygulamanın dilinin Uygulama Merkezi'nin diliyle eşleştiğinden emin olun.

  c. İnternet adreslerini dahil etmeyin ve Facebook markasını kullanmayın.

  d. Anahtar kelime listelerini dahil etmeyin, gereğinden fazla imla işaretine ve standart olmayan sembollere yer vermeyin.

 3. Tüm Görseller:

  a. Uygulama deneyimini yansıtan yüksek kaliteli ve uygulamayla ilgili görseller kullanın.

  b. Görsellerdeki tüm yazıları kısa tutun. Yazılar nedeniyle görsellerin görünmesini engellemeyin.

  c. Reklamlar, internet adresleri veya Yürüt düğmeleri gibi hileler kullanmayın.

 4. Simgeler:

  a. Şeffaf veya renkli bir arka plan kullanın. Simgenizin beyaz bir arka planda bulunması gerekiyorsa, renkli bir kenarlık kullanın.

  b. Logonuz gölgeliyse, renkli bir arka plan kullanın.

 5. Reklam Bantları (Banner'lar):

  a. Yuvarlatılmış kenar veya kenarlık kullanmayın.

  b. Üçüncü şahıs logolarını kullanmayın.

 6. Videolar:

  a. Uygulamanın adını gösterin.

  b. Uygulamanın amacını açıkça belirtin; ayrıca doğru ve ilgi çekici uygulama içi deneyimleri sergileyin.

  c. Videonuzun yüksek kaliteli ve yüksek çözünürlüklü olmasına özen gösterin.

  d. Videonuz ve videonun kapak resmi, belirgin ve kolayca tanınabilir olmalıdır. Videonuzda reklamlara yer vermeyin.

12. Open Graph

 1. Open Graph Özel Eylemleri:

  a. Zaten desteklenen eylemleri yeniden oluşturmayın.

  b. Eylemi ve nesneyi açık ve basit bir şekilde yazın.

  c. Haberin dilbilgisi açısından doğru olduğundan emin olun.

  d. Başvurunuzda İngilizce kullanın.

  e. Bir kişinin içeriklere yönelik tüketim, gezinme, keşfetme ve görüntüleme eylemlerini belirtmeyin.

  f. Bir kişinin uygulamanızı yüklediğini, ziyaret ettiğini veya uygulamanıza bağlandığını belirtmeyin.

 2. Okuma ve İzleme Eylemleri:

  a. Eylemleri sadece bir kişi sayfada 10 saniyeden uzun süre kaldıktan sonra yayınlayın.

  b. Kişilerin Facebook'ta yayınlanan haberleri, içeriğin yer aldığı sayfayı kullanarak kaldırabilmesine olanak tanıyın.

13. Sosyal Eklentiler

 1. Platform Entegrasyonlarını Facebook harici reklamlarda dahil etmeyin ve eşlemeyin.

 2. Sosyal eklentilerin veya sharer.php dosyasının yerini satmayın veya satın almayın.

 3. Herhangi bir "beğenme" veya "paylaşma" takası programına katılmayın.

 4. Sosyal eklentilerin unsurlarını engellemeyin ve gizlemeyin.

14. Reklamlar API'si

 1. Uygulamalarınızın test amaçlı, kendi kendinize kullanım amaçlı, yönetimli hizmet sunan ve farklı müşterilere sağlanacak olan tüm versiyonları için farklı uygulama kimlikleri kullanın. Bu hizmetlerin birbirine karışmamasına özen gösterin.

 2. Son reklamveren hesaplarınızı yapılandırmak için çok müşterili yöneticimizi kullanın.

 3. Birden fazla son reklamvereni veya onların Facebook bağlantılarını (ör. Sayfalar) aynı reklam hesabı altında birleştirmeyin.

 4. Bir reklamlar API'si uygulamasının ücretsiz veya deneme sürümleri:

  a. Bir müşterinin günde 50'den fazla reklam oluşturmasına izin vermeyin.

  b. Yeni hesaplar için telefonla veya e-postayla doğrulamayı zorunlu kılın.

  c. Bağlı işletme ağlarının teknolojinizi kullanmasına müsaade etmeyin.

 5. Fiyatlandırmada şeffaflık:

  a. Sadece araçlarınızın veya yönetimli hizmetlerinizin kullanımı için, sabit bir ücret üzerinden veya reklam harcamasının değişken bir yüzdesi üzerinden ücret alın.

  b. Facebook ölçümlerini (ör. CPC, CPM oranı) kullanarak, kendi ücretinizden ayrı olarak Facebook reklamlarına harcadığınız miktarları son reklamverenlere önceden bildirin.

  c. Facebook reklamları için ücret olarak aldığınız miktarları bildirin.

  d. İsterlerse, Facebook reklamlarına harcadığınız ücretleri veya miktarları müşterilerinize bildirebiliriz.

  e. Bu koşullara uyduğunuzdan emin olmak için sizden gerekli belgeleri isteyebiliriz.

  f. Facebook reklamlarında açık artırma sistemini kullanırken, reklamları sabit bir CPM veya CPC üzerinden satmayın.

 6. Verilerin Toplanması ve Kullanımı:

  a. Önceden bizden yazı izin aldıysanız, 1x1 piksel görüntüleme etiketlerini reklamlara yerleştirebilirsiniz.

  b. Tarafınızca veya son reklamveren tarafından toplanan veriler yalnızca tarafınızca veya son reklamveren tarafından kullanılabilir.

  c. Toplanan tüm verilerin anonim olduğundan emin olun.

  d. Bir son reklamverenin kampanyasından elde edilen verileri sadece ilgili son reklamverenin Facebook kampanyasının performansını optimize etmek veya ölçmek için kullanın.

  e. Verileri, Facebook içinde veya dışında yeni hedef belirlemek için kullanmayın.

  f. Reklam kampanyaları aracılığıyla bizden edinilen verileri başka platformlarda kullanmayın.

  g. Verileri, herhangi bir şekilde kullanıcı profilleri oluşturmak veya çoğaltmak için kullanmayın.

  h. Etiketlerle izinsiz kullanıma olanak vermeyin ve yeniden yönlendirme yapmayın.

  i. Bir son reklamverenin adına faaliyet gösterenler haricinde hiç kimsenin Facebook reklam istatistiklerine erişmesine izin vermeyin.

 7. Ayrı Raporlama:

  a. Son tıklama noktasıyla ilişkilendirmeyi kullanıyorsanız, Facebook raporlarını diğer kanallardan ayıran raporlama araçları oluşturun.

  b. Başka kanalları destekliyorsanız, aşağıdakilerden birini yapın:

  i. Ayrı bir Facebook aracı oluşturun.

  ii. Facebook ölçümlerine aracınızın ayrı bir Facebook bölümünde yer verin.

  iii. Çok temas noktasıyla ilişkilendirme sonuçlarını, son tıklama noktasıyla ilişkilendirme sonuçlarıyla yan yana gösterin.

  c. Diğer mobil reklam kanallarıyla ilişkili durumdaysa, Facebook mobil reklamlarının yatırım getirisi ölçümlerini raporlayabilirsiniz.

 8. Optimize CPM dahil olmak üzere tüm teklif türlerini dahil edin.

 9. Özel Hedef Kitleler:

  a. Özel hedef kitleler kullanıyorsanız, Özel Hedef Kitleler Koşullarına uyun.

  b. Bir müşterinin verilerini, sadece kendisinin adına özel hedef kitleler oluştururken kullanın.

  c. Bir Facebook Kullanıcı Kimliğini, sadece Kullanıcı Kimliği kullanılan kişi müşterinin uygulamasına giriş yaptığında ve gerekli rızayı verdiğinde özel hedef kitleler oluşturmak için kullanın.

  d. Özel hedef kitleleri satmayın veya aktarmayın.

  e. Facebook tarafından özet hedef kitle aracında sunulanlar haricinde veri veya hedefleme seçeneği sağlamayın

 10. İstediğimizde, bir son reklamverenin uygulamanıza erişimini kaldırın.

15. Messenger

 1. Genel İlkeler

  1. Geçerli tüm Platform İlkelerine uyduğunuzdan emin olun.

  2. Teknik belgelerimize uyun.

  3. Logolarımızı veya markamızı kullanmak istiyorsanız, Marka Kurallarımıza uyun.

  4. Paylaşma tablosunda seçili içeriği engellemeyin ve gizlemeyin.

  5. İnsanların herhangi bir kesintiye uğramadan, derhal içerik seçebilmelerine ve oluşturabilmelerine olanak tanıyın. Paylaşım öncesinde başka bilgilerle onları rahatsız etmeyin.

  6. İnsanlar ücretli içeriklerle etkileşime girmeden önce onları bu konuda en baştan bilgilendirin.

  7. Messenger'a göndereceğiniz içeriklerde reklam bulundurmayın.

  8. Logonuz ve uygulamanızın adı, yalnızca size sağladığımız alanda görünebilir.

  9. Messenger'ı bir uygulamaya davet kanalı olarak kullanmayın. İnsanları, uygulamanızdaki içeriklerle yanıt vermeye teşvik eden gerçek zamanlı sohbetlere olanak verin.

  10. Uygulamanızdaki içeriklerin büyük bir kısmı için ücret istemeyin. Uygulamanızda ücretsiz olarak paylaşılabilen içerikler olduğundan emin olun.

  11. Günde 400 bin gösterimi aşarsanız, ilave koşullara tabi olabilirsiniz.

 2. Eylem Çağrıları ve Messenger İçi Keşif için İlave İlkeler

  1. Uygulamanız, Facebook'un temel özelliklerinin veya işlevlerinin benzerini sunmamalı ve bunu yapan diğer uygulamalarınızın tanıtımını yapmamalıdır.

  2. Uygulamanızı yüklemek ücretsiz olmalıdır.

  3. Ücretli içeriğiniz birden fazla uygulamada sunuluyorsa, en ucuz fiyatın Messenger'da olduğundan emin olun.

  4. If people come to your app from Messenger, ensure your app's primary share experience is to Messenger.

  5. İlgi çekici olmayan ve uzun biçimli içerikler göndermeyin. Uygulamanızın Messenger'a yalnızca kullanıcılar tarafından oluşturulmuş benzersiz içerikler veya derlenmiş ilgi çekici içerikler gönderdiğinden emin olun. İnsanları, uygulamanızdaki içeriklerle Messenger'da yanıt vermeye teşvik eden gerçek zamanlı sohbetlere olanak verin.

  6. Eylem çağrısı bağlantılarınızın, içeriği oluşturan uygulamaya bağlantı verdiğinden emin olun.

  7. Messenger'dan uygulamanıza bağlantı verirken, hedef sayfada ücretsiz paylaşılabilen içerikler açık bir biçimde görüldüğü sürece insanlara ücretli içerikler de sunabilirsiniz.

  8. Uygulamanızda uygulama içi alışverişler sunuluyorsa, activateApp ve purchase olayları gibi Uygulama Olaylarını uygulayın.

  9. İçeriklerin üzerinde eylem çağrılarının bulunabilmesi ve Messenger içi keşif dahil olmak üzere öne çıkarılan işlevler tamamen bizim takdirimize bağlı olarak sunulmakta olup istediğimiz zaman kaldırma hakkımız saklıdır.

16. Tanımlar

 1. Uygulama, bir uygulama tanımlama numarası tanımladığımız her türlü teknik entegrasyondur.

 2. "Hesap bilgileri şunlardan oluşur: ad, e-posta, cinsiyet, doğum tarihi, yaşadığı şehir ve profil resmi URL'si.

 3. "Kullanıcı bilgileri" bir kişiye ait, tarafınızca veya üçüncü şahıslar tarafından Facebook'tan veya Facebook aracılığıyla elde edilen içerikler ve bilgilerdir.

 4. "SDK", bizden aldığınız ve Facebook Platformu ile kullanılacak uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olan her türlü nesne kodu kitaplığı, örnek kaynak kodu veya belgedir.

 5. By "Facebook" or” Facebook Services” we mean the features and services we make available, including through (a) our website at www.facebook.com (http://www.facebook.com/) and any other Facebook branded or co-branded websites (including sub-domains, international versions, widgets, and mobile versions); (b) our Platform; (c) social plugins such as the Like button, the Share button and other similar offerings; and (d) other media, brands, products, services, software (such as a toolbar), devices, or networks now existing or later developed. Facebook reserves the right to designate, in its sole discretion, that certain of our brands, products, or services are governed by separate terms and not our SRR (https://www.facebook.com/legal/terms).